Terra Linda, Syrah, Castilla - La Mancha
Den klassiske franske drue Syrah, er en skøn og frisk drue til de bagende varme sommerdage, samt iskolde nætter.
Druerne er høstet fuldmodne, presses, afstilkes og gæres i temperaturregulerede ståltanke ved omkring 25-30 grader. Efter endt gæring omstikkes vinen og lagres herefter i egefade i op til 12 måneder.
Duften af modne røde bær og modne blommer, krydderier som peber og vanilje samt ristede kaffebønner og kakao fremtræder. I smagen opleves vinen koncentret, med samtlige duftkomponenter repræsenteret.
Vinens tanniner er smukt afrundede, og eftersmagen er tilstrækkelig lang og intens til at, kunne favne kraftige retter af okse- eller lammekød, ikke at forglemme vinterhalvårets simreretter.
Vinifikation: Op til 12 måneder i egefade.
Smagsnoter: Terra Linda er en koncentreret og smukt afrundet rødvin. Med lang og intens eftersmag matcher vinen kraftige retter som okse- og lammekød og er oplagt til sommerens grillretter.
Anbefales til: Lam, Kalv, Vildt, Okse, Grill og barbecue, Fransk landkøkken